Haber Bilgileri

Asrın anlaşması bugün

Ortadoğu petrollerinden bile daha zengin olan Azeri petrolünün çıkarılması ve pazarlanmasıyla ilgili anlaşma 3 yıllık gecikmeden sonra nihayet bugün Bakü'de yapılacak büyük bir törenle imzalanıyor.

30 yıl içinde 34 milyar dolarlık bir ekonomik değeri temsil eden anlaşmaya Türkiye'den Devlet Bakanı Necmettin Cevheri, ABD ve İngiltere'den bakanlarla üst düzey yetkililer imza koyacak.

Türkiye'ye yüzde 2.5 pay

• Anlaşmaya göre, 3 milyar dolarlık yıllık üretimden Türkiye'ye ilk aşamada yüzde 2.5'luk pay verilecek. Bu oran ileride de yüzde 7.5'a çıkarılacak. Türkiye ayrıca bu tarihi anlaşma ile petrol boru hattının inşasıyla kira geliri elde edecek.

Aliyev sayesinde oldu

• Yüzyılın anlaşması, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in Moskova karşısında sergilediği diplomatik manevra yeteneği sayesinde imza aşamasına geldi. Aliyev, anlaşmayla Azerbaycan'ın geleceğinin garanti altına alındığını söyledi.

Ruslar engelleyemedi

• Rusya son anda bile anlaşmayı bozmak istedi. Ancak, bu girişim Aliyev'in manevrasıyla etkisiz kaldı. Aliyev, dün Bakü'ye gelmek isteyen Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in özel temsilcisini anlaşma için hazırlıkları gerekçe göstererek kabul etmedi.

İrfan Sapmaz

Bakü

Telif hakları nedeniyle içerik gösterilememektedir.

Kaynak: Hürriyet, 1994/09/20, Sayfa 21

Dosyalar

Haber metni (s. 26) (954.97KB)
Haber metni (s. 24) (756.60KB)

Fotoğraflar


1.

2.

İlgili Kayıtlar

Boru Hatları

NoAdTürKapasiteUzunluk (km)
1.Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru HattıHam Petrol--

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.