Deniz Kazası Bilgileri

DenizMarmara Denizi
İlİstanbulİlçeTuzla
MevkiiGemsan Tersanesi
Enlem-Boylam-

Kaza TürüYangın
 
Başlangıç Tarihi1997/02/13Bitiş Tarihi-
SüreBelirsiz

Gemi AdıTPAOBandıraTürkiye
Gemi TürüPetrol TankeriTonaj-

İlgili Kayıtlar

Haberler

NoKaynakBaşlıkTarih
1.HürriyetTuzla faciasına 157.5 milyarlık tazminat davası1998/02/19

Yıllık Kayıtları

NoTarihYıllıkMetin
1.1997/02/13Ayın Tarihiİstanbul Tuzla Tersanesi'nde bir petrol tankerinde meydana gelen patlamada büyük maddi hasar meydana gelirken 24 kişi de yaralandı.
2.1997/02/13Ekonomi TarihiTuzla'daki Gemsan Tersanesi'nde bakıma alınan Türkiye'nin en büyük gemilerinden 307 metre uzunluğundaki TPAO tankerinde kaynak yapılırken büyük bir patlama oldu ve yangın çıktı. Yangın sırasında biri ağır olmak üzere dört gemici ile ikisi ağır 22 itfaiye görevlisi yaralandı. İtfaiye erlerinden İbrahim Kolay'ın elbiselerinin tutuşarak alev alev yanmasına ilişkin görüntüleri televizyonlardan izleyenler dehşet içinde kaldı.
3.1997/02/14Ayın TarihiCumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Tuzla Tersanesi'nde TPAO tankerinde meydana gelen ve çok sayıda kişinin yaralanmasına yol açan yangın ile ilgili gelişmeleri başından beri takip eden ve yetkililerden sürekli bilgi alan Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, sözkonusu felaketin meydana gelmesinden büyük bir üzüntü duyduğu ve yaralılara acil şifalar dilediği" bildirildi.
4.1997/02/15Ayın TarihiDenizcilikten sorumlu Devlet Bakanı Gürcan Dağdaş Ankara'da düzenlediği basın toplantısında, Tuzla'da meydana gelen tanker yangını ile ilgili olarak Türkiye Denizcilik İşletmelerinin araştırmalarını sürdürdüğünü söyledi. Dağdaş, tersaneler, Deniz Nakliyat gibi tüm kuruluşların özelleştirme kapsamına alındığını belirterek, "Denizde can ve mal güvenliğini sağlama konusunda elimde yasal ve kurumsal hiçbir olanak yok" dedi. ...

Referanslar

NoTürYazarlarBaşlıkTarih
1.Kazezyılmaz,M.C. vd.A Case Study of Contaminant Transport Modelling: Tuzla Oil Spill1998
2.Sadettin BaysalBasında İş Kazaları2000
3.Ünlü,S. vd.Oil pollution in Tuzla Bay after TPAO tanker accident2000
4.Ayşe Pınar AKLAN?Ülkemizde meydana gelen endüstriyel kazaların il bazında dağılımı2007

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.