Web Sayfası Bilgileri

Uşak OSB'de Yangın

Uşak Tekstil Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (UOSB) Aran Mensucat Fabrikası'nda Pazar öğle saatlerinde çıkan yangın uzun zaman sonra kontrol altına alına bildi.

Pazar günü saat 13.00 sıralarında Aran Mensucat'ta çıkan fabrika yangını tamamen kontrol altına alınırken, pazartesi gününden itibaren soğutma çalışmalarının yaklaşık bir hafta devam edeceği belirtiliyor. Fabrikanın depo kısmı tamamen yanarken, makinelerin bulunduğu bölümün ise kurtarıldığı söylendi. Yangın nedeniyle UOSB'de doğalgaz ve elektrik kesintisi de, dün gece yangının kontrol altına alınmasıyla sona erdi. UOSB çevre mühendisi Erhan Şahin yaptığı açıklamada, "Yangın nedeniyle olası bir facianın önüne geçmek için doğalgaz ve elektrik yaklaşık 7 saat fabrikalara verilemediği söylendi. Yangın kontrol altına alındıktan sonra bu kesintiler sona erdirildi. Şu anda OSB'de hayat normale döndü ve herhangi bir üretim kaybı söz konusu değildir" dedi.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Müdürü Burhan Uysal ise, "Yangın pazar günü olduğu için içeride çalışan fazla kimse olmadığı için bize jandarma teşkilatı ihbarda bulundu. Geldiğimizde yangın depo kısmını olduğu gibi sarmış durumdaydı. Bu nedenle depo bölümüne değil makinelerin bulunduğu kısma müdahale etmeye çalıştık. Çevre il ve ilçelerden gelen itfaiye ekipleri de bize yardımcı oldu. Yangın makine bölümlerine sıçramadan kontrol altına alındığı için mutluyuz. Şu anda soğutma çalışmaları devam ediyor. Yer yer küçük çaplı alevlenmeler oluyor. Soğutma çalışmaları yaklaşık 10 gün devam edecek. Çünkü burada yer alan elyaf ve tekstil ürünleri içten içe yanmaya devam eder" diye konuştu.

Aran Mensucat'ın sahiplerinden Zeyrek Özmercan yaptığı açıklamada, "Bize destek olan herkese teşekkür ediyoruz. Tüm işadamları ve itfaiye ekipleri canla başla çalıştı. Depo kısmını kaybettik, ama makinelerin bulunduğu bölümü kurtardık. Çok iyi müdahaleyle ikinci bölümü yanmadan kurtardık. Ancak biz daha genç insanlarız. Çalışmaya devam edip memleketimize ve ekonomiye katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bundan sonraki hedefimiz ihracatımızı devam ettirip, burayı ayağa kaldırmak. Bünyemizde 420 kişi çalışıyor. Hiçbir işçimizi çıkartmadan yolumuza devam edeceğiz. Belki de burayı tekrar ayağa kaldırmak için işçi alacağız. Tek tesellimiz can kaybı ve yaralanma olmamasıdır. Bütün bunların yanında basında çıkan 100 milyon YTL maddi zarar oluştuğu yönündeki haberler doğru değildir. Şu anda ne kadar hasar var bilemiyoruz. Hasar tespiti önümüzdeki günlerde yapılacak çalışma sonucu ortaya çıkacaktır. Ancak telaffuz edilen rakamlar çok afaki rakamlardır" şeklinde konuştu.
Alınan bilgiye göre, yangının çevrede bulunan fabrikalara sıçrama tehlikesi önlendikten sonra iş makineleri ile fabrikanın dış duvarları yıkıldı ve içerdeki alevlere ulaşıldı. İş makinesinin devreye girmesinden kısa bir süre sonra yangın kontrol altına alındı. Yangının kontrol altına alınmasından sonra çevre il ve ilçelerden gelen takviye ekipler geri döndü. Yangın nedeniyle jandarma ekipleri de çevrede geniş güvenlik önlemleri aldı. Ayrıca bölgeye yönlendirilen itfaiye araçlarının yangın mahalline kolayca ulaşabilmesi için de trafik ekipleri kavşaklarda önlem aldı.

Fabrikada çok büyük maddi hasar olduğu tahmin edilirken, kesin zararın hasar tespit çalışması sonucu belirleneceği bildirildi. Yangın nedeniyle UOSB yönetimi, doğalgaz ve elektrik akışını kesti. OSB'de pazar günü saat 13.00 sıralarından bu yana doğalgaz ve elektrik kesintisi uygulandığı için bölgede bulunan 312 fabrika üretimini durdurmak zorunda kaldı.

UOSB yönetiminden edinilen bilgiye göre, Hitit ve Umpaş seramik fabrikaları dışında hiçbir fabrikaya doğalgaz verilemezken, Aran Mensucat'ın bulunduğu 102. Cadde'de elektrik kesintisi uygulandı. Doğalgaz ve elektriğin yangının tamamen söndürülmesinden sonra verilebildi.

Öte yandan, yangın nedeniyle bölgeye gelen Uşak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Başkanı Mesut Apaydın, Milletvekilleri Alim Tunç ve Ahmet Çağlayan, UOSB yönetimi, Ticaret Odası Başkanı İsmail Karaman da pazar günü akşam saatlerine kadar çalışmaları yerinde inceledi.

Bu arada, fabrikanın battaniye sorumlusu Osman Uyandı, yangın nedeniyle kalp spazmı geçirdi ve Uşak Devlet Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Uşak Valisi Kayhan Kavas, yaptığı açıklamada, "Gördüğünüz gibi kontrol altına alınmış durumda. Şuanda ham maddeler yanıyor ve makine bölümüne sıçramasına engel olunmuş durumda. Gerekli tedbirler alındı. İnşallah en az hasarla yangını atlatacağız. Şuanda ne kadar maddi hasar meydana geldiğini bilemiyoruz. Çalışmaları biz de yakından takip ediyoruz" diye konuştu.

Aran Tekstil ve Mensucat Sanai Sahiplerine çalışanlarına ve Halkımıza büyük geçmiş olsun.Umarız hasar telaffuz edilenin altındadır.

Uşak Valiliği

http://www.usak.gov.tr/index.php?kategori=1&id=43 (Uşak Valiliği)

2007/01/16  2007/05/29

Dosyalar

Orijinal Sayfa (328.30KB)

İlgili Kayıtlar

Endüstriyel Kazalar

NoTarihTesis AdıİlİlçeTür
1.2007/01/14Aran Mensucat San. Tic. A.Ş.Uşak-

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.