Web Sayfası Bilgileri

Körfez için özel kanun isteniyor

Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Kanbak, geçtiğimiz pazar günü Akçagaz LPG Dolum Tesisi'nde yaşanan yangın faciasının ardından, yerleşim birimlerinin bölgeden mutlaka taşınması gerektiğini söyledi. Kanbak, bölgenin özel bir kanunla koruma altına alınması gerektiğini vurguladı.

Kocaeli Sanayi Odası'nın Meclis Toplantısı'nda bölgenin durumunu değerlendiren Kanbak, bölgenin kontrol altına alınarak, bundan sonra yaşanması muhtemel olayların engellenmesi gerektiğini söyledi. Kanbak, dünyanın hiç bir yerinde böyle bir yapılaşma olmadığını kaydederek, şunları söyledi:

"Sanayinin bölgeden taşınması mümkün değil ancak konutlar bölgeden mutlaka taşınmalıdır. Ayrıca bölge mutlaka 'organize sanayi bölgesi' (OSB) statüsüne alınmalıdır. Konu ile ilgili olarak daha önce Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı ile görüştük ancak kanunların bölgede bir OSB kurulmasına engel olduğunu öğrendik. Bunun için mutlaka bölgeye özel bir kanun veya kararname çıkarılmalıdır."

Bölgede 30'a yakın çeşitli boyutlarda depo tankı barındıran LPG tesisi bulunduğunu kaydeden Kanbak, "LPG, doğalgaz ve NATO uçak tankı boru hatları, petrokimya proses üniteleri ve depolama tankları, rafineri proses üniteleri ve depolama tankları, akaryakıt depoları ve dolum tesisleri hep bu bölgede. Eğer patlamalar doğagaz hattına sirayet ederse, tüm dağıtım şebekesi riske girebilir" dedi. Kanbak, bölge için kanun önerisini tekrarlamak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarlığı'ndan 5 Ağustos günü için randevu talep ettiğini de kaydetti.

Dünya

http://www.arkitera.com/haberler/2002/08/02/korfez.htm (Ankitera)

2002/08/02  2004/10/25

Dosyalar

Sayfa metni (45.98KB)

İlgili Kayıtlar

Endüstriyel Kazalar

NoTarihTesis AdıİlİlçeTür
1.2002/07/28Akçagaz Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş.KocaeliKörfez

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.