Yıllık Kaydı Bilgileri

Tarih: 1993/01/19

DYP, SHP.RP ve CHP milletvekillerince, 1986 yılındaki Çernobil kazası sonrası ortaya çıkan radyasyon ve bu konuda alınan önlemlere ilişkin verilen Meclis araştırma önergeleri, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Tahir Köse, dönemin hükümetinin halkı aydınlatıcı, uyarıcı bir yaklaşım içinde bulunmadığını söyledi. Köse, konunun siyası partiler arasında bir çekişme konusu haline getirilmemesi, ciddiyetle araştırılması gerektiğini belirtti.

ANAP grup Başkanvekillerinden Mustafa Kalemli, konunun siyasi polemik, yapılmamasını, kendilerinin de araştırma önergesini desteklediklerini söyledi.

SHP grubu adına konuşan Ziya Halis, konuyu iç politika malzemesi yapmadıklarını, ancak sorumlunun da bulunması gerektiğini söyledi.

RP Konya Milletvekili Mustafa Ünaldı da, hükümet üyelerinin farklı yaklaşımlar içinde olduğunu belirterek, Meclisin olaya el koyması, "varsa suçluların ortaya çıkarılması" gerektiğini söyledi.

CHP grubu adına konuşan İstanbul Milletvekili Algan Hacaloğlu da, 1986 yılında hükümetin büyükelçiliklere radyasyon uyarısı yaparken, kendi halkından radyasyonu gizlediğini söyledi.

Kaynak: Ayın Tarihi, T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

Yurtdışı

İlgili Kayıtlar

Konu Başlıkları

NoBaşlık
1.Teknolojik Kazalar » Önemli Teknolojik Kazalar » Çernobil (1986)

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.