Yıllık Kaydı Bilgileri

Tarih: 1990/02/08

Amasya'nın Merzifon ilçesindeki Yeniçeltek Kömür İşletmesi'ndeki grizu patlamasından sonra çıkan yangında 66 işçi yanarak öldü. Patlamadan sonra 2 işçi sağ olarak kurtarıldı, 8 işçinin cesedi çıkarıldı, ancak 340 metrede çalışan 58 işçiye ulaşılamadı.

Yangının söndürülmesi için hava bacalarının betonla kaplanması, işçilerce protesto edildi.

Cumhurbaşkanı Turgut özal, basına yaptığı açıklamada, "olaydan büyük üzüntü duydum. Bu konuda her türlü yardım yapılıyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Başbakan Yıldırım Akbulut, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı İmren Aykut, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fahrettin Kurt, Devlet Bakanı İsmet özas-lan bazı milletvekilleri, Türk-İş Başkanı ve Türk-İş heyeti ve ilgililer Merzifon'a gittiler.

TBMM Başkanı Kaya Erdem, SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, DYP Genel Başkanı Süleyman Demirel, birer başsağlığı mesajı yayımladılar.

Türkiye Maden İş Sendikası Başkanı Hasan Hüseyin Kayabaşı, uyarıya rağmen işçilerin ocağa indirilmesini bir iş cinayeti olarak nitelendirdi. Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada raporlara karşın önlem alınmaması nedeniyle sorumluların bakanlık ve işveren olduğu öne sürüldü.

Kaynak: Ayın Tarihi, T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İlgili Kayıtlar

Maden Kazaları

NoTarihMaden AdıİlİlçeTür
1.1990/02/07Yeniçeltek Kömür İşletmesiAmasyaSuluovaGrizu

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.