Yıllık Kaydı Bilgileri

Tarih: 1990/02/09

TBMM Başkanı Kaya Erdem, Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Necati Çelik ve yönetim kurulu üyelerini kabulde, Yeni Çeltek Kömür İşletmesi'nde meydana gelen grizu faciası görüşüldü.

Devlet Bakanı ismet özarslan, Merzifon'da yaptığı açıklamada, toprak altında kalan işçilerin ailelerine bir kereye mahsus olmak üzere 1'er milyon lira verileceğini bildirdi.

Yeni Çeltek Kömür İşletmesi Müdürü Hasan Sarıtepe gözaltına alındı. Adli soruşturmanın yanısıra. Çalışma Bakanlığı müfettişlerince idari soruşturma başlatıldı. Ayrıca Maden Dairesi uzmanlarınca başlatılan teknik soruşturmanın da sürdüğü bildirildi.

Siyasi partiler, sendikalar ve çeşitli kuruluşlar, grizu faciasıyla ilgili yaptıkları açıklamalarda, yönetimin kusuru olduğunu belirttiler.

Türk-İş, bütün madenlerde üretimin durdurulması için çağrı yaptı.

Gölcük Tersanesi ve askeri işyerlerinde çalışan Harb-İş Sendikası'na üye 4 bin işçi yemek boykotu yaptılar, yürüyüş ve saygı duruşunda bulundular.

İstanbul'da ölümleri protesto etmek için yapılan gösteride 10 kişi gözaltına alındı. İstanbul Üniversitesi'nde de protesto gösterisi yapıldı.

Kaynak: Ayın Tarihi, T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İlgili Kayıtlar

Maden Kazaları

NoTarihMaden AdıİlİlçeTür
1.1990/02/07Yeniçeltek Kömür İşletmesiAmasyaSuluovaGrizu

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.