Yıllık Kaydı Bilgileri

Tarih: 1993/08/09

Azerbaycan petrolünün işletilmesi ve uluslararası piyasalara taşınmasına ilişkin çok uluslu toplantı Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de başladı. Azerbaycan Meclis Başkanı Haydar Aliyev'in açış konuşmasını yaptığı toplantıya, Azeri, Türk, ingiliz, Norveç ve Amerikan petrol şirketlerinden temsilciler katıldılar.

Haydar Aliyev açış konuşmasında, Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey döneminde yapılan anlaşmaların, Azerbaycanlı uzmanlar ve halkın dışlanarak yapıldığı görüşünü savundu. Aliyev, diğer ülkelerle bu nedenle ortaya çıkan yanlış anlaşılmaların tekrarlanmaması için kendi bilim adamlarının süreçte en aktif biçimde yer alacağını bildirdi.

Toplantının sabahki oturumundan sonra bir açıklama yapan BOTAŞ Genel Müdürü Mete Göknel, boru hattının Türiye üzerinden geçmesiyle ilgili bir tereddüt bulunmadığını, Türkiye üzerinden hangi yolun kullanılacağı tartışmalarının olacağını söyledi.

Bu arada Başbakan Tansu Çiller'in, Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Al-bert Çernişev ile bir görüşme yaparak, Rus, Orta Asya ve Kafkasya petrolünün boğazlar yolu yerine, boru hatlarıyla taşınmasının daha güvenli olacağını, boğazlardaki bugünkü durumun Montreux Antlaşması'nın imzalandığı zamandan çok farklı olduğunu ve patlayıcı, yanıcı madde taşıyan gemilerin istanbul'un güvenliğini tehdit ettiğini anlattığı bildirildi. Görüşmeye ilişkin bilgi, Başbakanlık Başdanışmanı Büyükelçi Volkan Vural tarafından verildi.

Kaynak: Ayın Tarihi, T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İlgili Kayıtlar

Boru Hatları

NoAdTürKapasiteUzunluk (km)
1.Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru HattıHam Petrol--

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.