Yıllık Kaydı Bilgileri

Tarih: 2006/07/13

Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Petrol Boru Hattı, Ceyhan Terminali’nde düzenlenen törenle açıldı. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in yanı sıra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihael Saakaşvili, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İngiltere Başbakan Yardımcısı John Prescott ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı üst düzey temsilci katıldı.

Cumhurbaşkanı Sezer törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin petrol bakımından stratejik yer olan Avrasya’nın ortasında bulunduğunu ve coğrafi konumunun sağladığı bu durumda bölgesel istikrar için yeni imkanların ortaya çıkarılmasını amaçladığını belirterek “Türkiye, Hazar Havzası ve Ortadoğu petrolünü dünya pazarına sunmada, AB’ye doğalgaz sağlamada üzerine düşeni yapmaktadır” dedi.

Başbakan Erdoğan da Ceyhan’ın bir enerji süpermarketine dönüştürülmesinin, Avrupa’nın enerji arz güvenliği bakımından son derece önem taşıdığını ve Türkiye’nin bu konuda üstlendiği rolün bilincinde olduğunu belirterek “BTC, enerji kaynaklarını üretici ve tüketici ülkeler açısından güvenlik koridoru oluşturacaktır. BTC, bizi bu hedefe ulaştıracak en önemli projedir” dedi.

Azerbaycan Devlet Başkanı Aliyev ise BTC boru hattının, küresel öneme sahip ve uluslararası işbirliğinin çok başarılı bir örneğinin sergilendiği bir proje olduğunu ve hattın tüm dünya açısından bir güven kaynağı oluşturduğunu belirterek “Hazar kaynaklarının taşınması açısından BTC çok önemli. Ancak, bununla birlikte yeni projelerin hayata geçirilmesi de mümkündür” dedi.

Gürcistan Devlet Başkanı Saakaşvili de BTC projesinin başlı başına bir bağımsızlık örneği olduğunu söyledi.

Öte yandan ABD Başkanı George W. Bush, Cumhurbaşkanı Sezer’e gönderdiği ve törende okunan mesajında, hattın enerji çeşitliliği, bölgesel işbirliklerinin artırılması ve güvenlik açısından önemini belirtti.

Kaynak: Ayın Tarihi, T.C. Başbakanlık Basın - Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü

İlgili Kayıtlar

Boru Hatları

NoAdTürKapasiteUzunluk (km)
1.Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) Ham Petrol Boru HattıHam Petrol--

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.