Haber Bilgileri

Bir yıl sonra Çernobil...

Nükleer hayallere veda mı ediyoruz?

BAŞLARKEN

Ç.'den önce, Ç.'den sonra

ESKİDEN "Milat'tan önce, Milat'tan sonra" denirdi... Son bir yıldır ise "Çernobil'den önce, Çernobil'den sonra..." deyişi zihinlere yerleşmek üzere... Çünkü, son bir yıldır hemen her gün Çernobil'in infilakı ile yayılan radyasyonu konuşuyoruz. Radyasyon ölçümlerine ilişkin çelişkili haberler, yeni şüpheler, zaten az bilinen bir alanda, tüm kafaları iyice karıştırdı.

ÇERNOBİL'deki ürkütücü kazanın önemi, yalnızca tüm dünyada yol açtığı yaygın dehşetten kaynaklanmıyordu. İnfilaka, insani ihmal ve hataların sebep olması, nükleer enerjinin kullanımı ve denetiminde tereddütler yarattı. Asıl kabahat, teknolojinin değil idiyse, insanoğlu tarih boyunca yarattığı bu müthiş gücü nasıl denetleyecekti? Kavanozdan kaçan cini, gerisin geriye nasıl içeri sokacaktı? Bu dizi, hepimizin zihninde tazelenen bu sorulara da bir ölçüde cevap arıyor.

Çernobil Atom Santralı, dünyanın en büyük enerji merkezi olmak üzere planlanmıştı. 1988'de tüm reaktörleri devreye girdiğinde, İngiltere büyüklüğünde bir ülkenin elektrik ihtiyacını tek başına karşılayabilecekti. Ancak bundan bir yıl önce, uzmanların birbirini izleyen hataları sonucu, bizim de aralarında bulunduğumuz pek çok ülke için, bir tehlike kaynağı oldu bu santral...

Jülide ERGÜDER

Telif hakları nedeniyle içerik gösterilememektedir.

Kaynak: Hürriyet, 1987/04/27, Sayfa 5,12

Dosyalar

Haber metni (s. 12) (1.18MB)
Haber metni (s. 5) (1.32MB)

Fotoğraflar


1.

2.

3.

İlgili Kayıtlar

Konu Başlıkları

NoBaşlık
1.Teknolojik Kazalar » Önemli Teknolojik Kazalar » Çernobil (1986)

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.