Referans Bilgileri

Marmara Depremi ve Tüpraş Yangını

Hüsamettin Danış, Mustafa Görgün

Deprem Sempozyumu Kocaeli 2005

1362-1369, 2005

17 Ağustos 1999 tarihinde Marmara bölgemizi vuran ve yüzyılın en büyük felaketi olarak nitelendirilen deprem İzmit rafinerisine büyük hasar vermiştir. Deprem sırasında çıkan yangın yurt içinden ve yurt dışından pek çok kuruluşun yardımı ve esas olarak TÜPRAŞ personeli tarafından söndürülmüştür.

Deprem ve yangın sonrasında hasar giderme ve devreye alma çalışmaları süratli bir şekilde programlanmış olup, hedeflerine uygun yürütülmüştür. Hasar tutarı ilk tahminlerden sonra 80 milyon dolar olarak belirlenmiştir. Hasarın %95’i sigorta şirketi tarafından 54.9 milyon dolar karşılanmıştır. Deprem ve yangın nedeniyle, rafineri içinde ve rafineri lojmanlarında en küçük bir yaralanma dahi olmamıştır.

TÜPRAŞ, İzmit rafinerisinde deprem ve yangın sonucunda devre dışı kalan tesislerin büyük kısmını 2,5 ay gibi kısa sürede devreye almış, Kırıkkale ve İzmir rafinerilerinin kapasitelerini de artırarak, 1999 yılında toplam 22.5 milyon ton hampetrol işlenmiş, 20.8 milyon ton petrol ürünü üretmeyi başarmış ve ülkede hiçbir akaryakıt ürünü darlığı yaşanmamıştır. Rafineri tam bir yıl sonra tam kapasiteye ulaşmıştır.

Felaketlere hazırlıklı olma yönünde modernize edilen Teknik Emniyet ve Yangın Söndürme sistemleri ile yangın ve doğal afetlerin doğurabileceği riskler asgariye indirilmiştir. TÜPRAŞ’ın yüksek performanslı fedakar yönetici, mühendis, işçi, memur ve tüm çalışanlarıyla yangın sırasında ve deprem sonrası cesur, kararlı, özverili ve yoğun çalışmalar yapılmıştır.

ISO 9001:2000 Kalite, ISO 14001 Çevre, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim sistemlerine sahip olan TÜPRAŞ, Türkiye enerji sektörünün lider kuruluşu ve dünya klasında bir rafineri olarak çalışmalarını devam ettirmektedir.

TÜPRAŞ dışındaki diğer LPG ve akaryakıt şirketlerinin kendi aralarında organize olarak doğal afetler ve olası endüstriyel kazalara karşı hazırlıklı olmaları ve güçlerini birleştirmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir.

Kocaeli Üniversitesi

Bildiriler Kitabı Bölümü

Dosyalar

Makale (1.09MB)

İlgili Kayıtlar

Endüstriyel Kazalar

NoTarihTesis AdıİlİlçeTür
1.1999/08/17Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) İzmit RafinerisiKocaeliDerince
2.2002/07/28Akçagaz Petrol Ürünleri San. Tic. A.Ş.KocaeliKörfez

Endüstriyel Tesisler

NoAdİlİlçeNACESeveso
1.Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş. (TÜPRAŞ) İzmit RafinerisiKocaeliDerince23.20-

Yorumlar

Kayıtlı yorum bulunmuyor.